در روزهاي پاياني سال …، دومين هم‌انديشي انجمن متخصصان روابط عمومي با حضور جمعي از اعضا و مديران و كارشناسان، در فرهنگسراي بانو برگزار شد و در اين جلسه، اعضا در خصوص فعاليت‌ها و برنامه‌هاي انجمن و مسائل مبتلا‌به روابط عمومي كشور صحبت كردند. البته در اين جلسه، جايزه‌اي تحت عنوان جايزه «شجاعت» از سوي مجله كارگزار روابط عمومي به مدیرمسئولی و سردبیری مهدی باقریان به احمد قويدل مسئول روابط‌عمومی كانون هموفيلي ايران اعطاء شد.

مهندس قربان‌علي تنگ‌شير بازرس انجمن متخصصان روابط عمومي و مدير اجرايي نشريه كارگزار روابط عمومي طي سخناني پيرامون فلسفه اهداء جايزه شجاعت از سوي مجله مذكور گفت: نشريه كارگزار روابط عمومي در نخستين اقدام جايزه‌اي تحت عنوان جايزه شجاعت در نظر گرفته كه به يكي از مديران روابط عمومي اهداء خواهد شد.

وي افزود: جايزه شجاعت امسال نشريه كارگزار روابط عمومي به احمد قويدل مسئوا روابط عمومي كانون هموفيلي ايران به جهت حمايت شجاعانه از حقوق بيمارن هموفيلي تعلق گرفت.

وي گفت: مجله كارگزار روابط عمومي از سال آينده جوايز ديگري تحت عناوين جايزه پژوهش و جايزه ارائه خدمات برجسته و الگوهاي موفق كاري در نظر گرفته است كه اميدواريم به توسعه روابط عمومي در كشور كمك بكند.

احمد قويدل مسئول روابط عمومي كانون هموفيلي ايران طي سخناني گفت: زماني كه با بنده تماس گرفتند و گفتند كه اين انتخاب در مورد شما انجام گرفته اولين چيزي كه بسيار خوشحالم كرد اين بود كه چشم‌هايي دارند ما را مي‌بينند.

 وي گفت: يك واقعيتي در اين انتخاب وجود دارد و آن اين است كه ما با چهار سال تلاش توانستيم از حقوق عموم جامعه بويژه بيماران هموفيلي دفاع كنيم. نتيجه اين شده در اولين جلسه‌اي كه با روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي برگزار كرديم 11 ماده حقوق بيمار را وزير بهداشت مقرر كرده در داخل بيمارستان‌ها ببرند و اعمال كنند. خيلي جالب است اگر اين 11 ماده را بخوانيم فكر مي‌كنم همه مريض‌ها از بيمارستان فرار مي‌كنند. بنده به آن‌ها گفتم كه بعيد مي‌دانم شما شجاعت داشته باشيد 11 ماده مذكور را كه در رابطه با حقوق بيماران است را در داخل بيمارستان ببريد و نصب كنيد.

مساله ديگر در جامعه يك نوع ارزش ايجاد كرديد. اين يك ارزش است و بنده را بسيار خوشحال كرده است. بنده خدمت آقای باقريان گفتم اين سنتي كه گذاشتيد و آدم‌هايي را كه دلسوز هستند شناسايي و معرفي مي‌كنيد بسيار خوشحال‌ كننده و اميدوار كننده است.

وي گفت: در انتخاباتي كه اخيرا در رابطه با سازمان‌هاي غيردولتي استان تهران انجام شد يك شورايي به نام شوراي هماهنگي سازمان‌هاي غيردولتي توسط وزارت كشور تشكيل شد. البته نقش دولت در اين شورا پررنگ است و اين قضييه مورد اعتراض عموم هم است. بنده در اين جلسه به عنوان مدير روابط عمومي شوراي مذكور انتخاب شدم.

قويدل در بخش ديگر از سخنان خود گفت: من مدت‌ها در دادگستري مجتمع ويژه قضايي در مورد شكايت بيماران هموفيلي رفت‌وآمد داشتم و هزار نفر در اين پرونده شاكي بودند. آن‌‌قدر رابطه‌ام با سيستم انتظامات آن جا خوب بود كه بنده را بازرسي نمي‌كردند و راحت رفت‌و‌آمد مي‌كردم. روزي كه قاضي پرونده قصد ماست مالي كردن پرونده را داشتند يعني آخرين قاضي كه سال گذشته پرونده را در بين راه كنار گذاشتند چيزي كه براي نيروي انتظامي آن‌جا خيلي شگفت‌انگيز بود اين بود كه بنده در راس متحصنين قرار داشتم. مسئولين نيروي انتظامي بنده را صدا زدند و پرسيدند يعني شما هم تحصن مي‌كنيد گفتم بله من هم اعلام تحصن مي‌كنم.

وي گفت: 4 سال است بنده به صورت داوطلبانه و به صورت يك كار حرفه‌اي وارد انجمن هموفيلي شدم. جالب اين است براي همه اين سؤال پيش آمده كه چگونه 18 ساعت بدون هيچ حقوق و مزاياي مادي در اين انجمن كار مي‌كنم؟ جالب اين است كه هيچ‌كس باور نمي‌كند و واقعا متاسف هستم كه كسي باور نمي‌كند بنده باي يك هدف بزرگ وارد اين انجمن شدم و آن هدف بزرگ اين است كه بچه‌هاي ما ايدز نگيرند، بهداشت كشور، بهداشت درستي باشد و از استانداردها و سلامتي مردم دفاع كنيم.

به هر حال ما با چنين شوق و هدفي فعاليت مي‌كنيم.

وي در ادامه افزود: اگر شما مرد موفقي را ديديد، مطمئن باشيد كه يك زني پشت اين مرد ايستاده است. يعني اگر بنده توانستم يك تحرك اجتماعي داشته باشم و يا راحت ساعت‌ها از وقت خانواده بزنم و صرف بيماران بكنم بايد مطمئن بود كه يك پشتيباني و حمايتي است. لذا يك بخش مهم از ارزش معنوي اين جايزه متعلق به خانواده‌ام است كه بنده را حمايت كردند.

مدير روابط عمومي شوراي هماهنگي سازمان‌هاي غيردولتي استان تهران گفت: پشت اين پرونده افراد درجه يك و دو بودند. اما ما با درايت نگذاشتيم كه پرونده خون را سياسي كنند. اين پرونده جزء معدود پرونده‌هاي قضايي كشور است كه هيچ نيروي سياسي در كشور به خود اجازه دخالت در آن را نداده است و تا كنون نزديك به 26 نفر از شاكي‌ها در طول دادرسي به رحمت خدا پيوستند و از ابتداي پرونده نزديك به 150 نفر قرباني داشتيم. ما اظهار اميدواري مي‌كنيم با نتيجه گرفتن از اين پرونده، احقاق حق شود و مردم به حق‌شان برسند.

قويدل در پاين اظهار داشت: از همه عزيزان روابط عمومي استدعا مي‌كنم كه روي اين ايده كار كنند ايده‌اي كه با هدف خدمت به مردم ارائه مي‌شود. خوشبختانه ما در جمع خودمان از اين افراد نيكوكار زياد داريم و افرادي داريم كه بدون اين كه نيازي داشته باشند و يا بخواهند از اين انجمن منتفع بشوند فعاليت مي‌كنند و هدف‌شان خدمت به مردم است.